Hogy találd meg a legjobb domaint weboldaladnak

A legtöbb esetben, ha egy jól ismert márka weboldalát szeretnéd felkeresni, csak beírod a nevet a böngésző címsorába, és hozzáadod a „.hu” végződést és egy kattintással az oldalon vagy.

Azt csak feltételezzük, hogy így fogunk célba érni. Viszont pontosan ez az, amit weboldal tulajdonosként kihasználhatsz! Egy ügyesen megválasztott domain név segítségével még több látogatót érhetsz el. Megmutatjuk, hogyan működik.

Elsőként fontold meg, hogy a hazai látogatókat szeretnéd megcélozni, vagy a nemzetközi közönség érdekel? Mindig olyan tartomány végződést válassz, amely megfelel a közönségnek. Ha a Németországban tartózkodó látogatókat célzod meg, az azt jelenti, hogy „.de” kiterjesztésű nevet kell választanod. Az Egyesült Királyságban a „.co.uk” a szabvány, Indiában pedig a „.in”.

Ha nemzetközileg is vonzóvá akarod tenni weboldalad, akkor a „.com” végződés még mindig a megfelelő választás! A szabály a többnyelvű weboldalakra is vonatkozik.

Hogyan találjuk meg a megfelelő URL-t

Határozd meg a weboldal célját. Üzleti weboldalt, blogot készítesz, vagy a hobbidnak szánt webhelyet? A megfelelő webcím megtalálásának kulcsa az, hogy világos elképzelésed legyen róla, milyen típusú weboldalt szeretnél, és milyen keresőkifejezésekkel fogják megtalálni a látogatók.

A cég honlapja

A cég nevének természetesen meg kell jelennie a vállalkozás domainjében. Így a látogatók közvetlenül felismerhetik a „márkádat”. Ez nem csak a látogatók számára fontos, hanem a Google számára is döntő kritérium.

Ha hosszú a céged neve, érdemes választani egy rövidítést, amit használhatsz. Ez általában nagyon jól működik.  Mindenesetre fontos, hogy a domain könnyen megjegyezhető és betűzhető legyen.

Helyi projektek

Egy adott régióban élő fotós vagy? Vagy utazási blogot írsz Dél-Amerikáról? Esetleg bio almalevet forgalmazol a környékedről? Ezekben az esetekben érdemes a régiót vagy várost feltüntetni a domain névben. Ökölszabályként elmondható, hogy ha a regionális utalás része az üzleti modellednek, az hozzájárulhat a domain sikeréhez.

Ha egy pécsi esküvői fotós vagy, egy általános domain, például a legjobbeskuvoifotos.hu nem sokat mond a látogatónak. A www.eskuvoifotos-pecs.hu webcím azonban növeli a felismerhetőséget, automatikusan a regionális célcsoportot szólítja meg, és a Google is jól értékeli.

Blogok és hobbi oldalak

A szakmai vagy személyes blogok esetében segít, ha úgy gondolsz a weboldaladra, mint egy márkára. Milyen funkciót emelnél ki, hogy bemutasd a „márkádat”? A jellemző lehet a téma (utazás, barkácsolás, sport stb.), te magad vagy általánosabban a blogod neve.

A példával élve, egy barkácsolási tippekkel foglalkozó blog nevének olyan kifejezéseket kell tartalmaznia, mint „barkácsolj”, „csináld magad”, vagy a konkrét témát, például „varrás”.

Hasonlóképpen a hobbinak szánt oldalak: a felhasználóknak már a domained révén tudniuk kell, hogy mire számíthatnak a weboldaladon. Ha lehet, így integráld a tevékenységed nevét a webcímbe – ami a Google-nak is tetszik.

Elérhető a kívánt domain?

Kigondoltad a tökéletes domain nevet, majd megnézed az elérhetőséget…. és már foglalt. De ez még nem a világ vége! Még mindig van néhány lehetőséged.

Lehet, hogy kísértésbe esel, hogy a domain végződését .hu-ról a kevésbé ismert .net vagy .info végződésre cseréld, de ez semmilyen előnnyel nem jár. A weboldaladat kereső érdeklődők megszokásból a .hu-t fogják keresni. Ez azt jelenti, hogy tévedésből egy teljesen más weboldalon landolhatnak, ami sem Neked, sem látogatóidnak nem előnyös.

Jobb, ha valóban egyedivé teszed a domain neved. Próbáld ki ezeket a trükköket:

  • Használj kötőjeles szavakat (tipp: próbálj meg maximum kettőnél maradni).
  • Próbálj ki egy rövidítést
  • Integráld a helyszínt vagy régiót
  • Adj hozzá címkéket, mint például „blog” vagy „bolt”.

Végül, de nem utolsósorban az is segíthet, ha megkérdezzük a barátainkat, hogy milyen alternatívákkal állnának elő. Egy külső szemlélet néha olyan nevekhez adhat inspirációt, amelyekre még csak nem is gondoltál.

Kulcsszavas domainek és pontos egyezésű domainek

Néhány évvel ezelőtt volt egy olyan trend, hogy úgynevezett kulcsszavas domaineket választottak, hogy javítsáka a rangsorolást a Google-on. Az ötlet lényege: pontosan azokat a kulcsszavakat illeszted a domain névhez, amelyeket a látogatók egy adott szolgáltatás keresésére használnak a Google-on. Egy budapesti esküvői fotós esetében ez például a „www.eskuvoi-foto-arak-budapest.hu” lenne. A Google azonban már jó ideje spamként értelmezi ezeket a domain neveket, ezért nem javasoljuk, hogy ilyen névvel próbálkozz.

Szintén népszerűek a pontos egyezésű domain nevek. Ezek is tartalmaznak egy vagy több kulcsszót, de nem próbálnak meg egy teljes keresést utánozni, mint a fenti példában. Egy példa a pontos egyezésű domainre a „www.eskuvoi-fotos-budapest.hu” lenne.

Az első dolog, amit mérlegelned kell, hogy a domain pontosan tükröz-e Téged, vagy a szolgáltatásod. Egy pontos egyezésű domain nagyon jól működhet, és megfelelő választás lehet egy esküvői fotós számára. De ha van saját neved, márkád, klubod stb. is, fontos, hogy ezt is hozzáadd a domainedhez.

A Google egy tökéletesített és már egy összetett algoritmus alapján értékeli a weboldalakat. A domainnév alapján önmagában nem fogja a keresőmotor tökéletesen rangsorolni az oldalt.

Utolsó tippünk a domain kiválasztásához

Győződj meg róla, hogy a domain túléli az idő próbáját, és a jövőben is pontosan képviseli céged, hobbid vagy blogod. A domain kiválasztásakor ne csak a keresőoptimalizálásra gondolj. Legyen egyedi, és képviseljen Téged, a weboldalad és természetesen az ügyfeleidet és látogatóidat.

 

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!