Mit jelent a Google oldalélmény frissítés a számodra

Ha van keresőoptimalizálási (SEO) tapasztalatod, akkor már rájöttél, hogy ismerned kell a Google rangsorolási tényezőit. A Google rangsorolási tényezői határozzák meg, hogy weboldalad mennyire jó lhelyezéssel jelenik meg a keresések során, ezért elengedhetetlen, hogy ezekre optimalizálj.

Google oldalélmény

A rangsorolási tényezőket azonban nem könnyű meghatározni, mivel a Google nem hozza nyilvánosságra, hogy konkrétan mit használ az oldalak rangsorolásához.

Tehát mi az a Google oldalélmény frissítés, és mit jelent a vállalkozásod számára? Olvass tovább, hogy megtudd!

Mi az a Google oldalélmény (Page Experience) frissítés?

Az oldalélmény figyelembe vétele a Google rangsorolási algoritmusának jelentős frissítése, amely 2022 márciusában fejeződött be. A frissítés a weboldalad élményét a Google rangsorolási tényezőjévé változtatja.

Alapvetően a Google oldalélmény a felhasználó pozitív vagy negatív élményét méri az oldalon. A Google különféle kritériumok alapján ítéli meg ezt, amelyeket mindjárt bemutatunk. A frissítés célja a felhasználók számára pozitív élményt nyújtó oldalak jutalmazása.

Bár a Page Experience megjelenése nem keltett nagy feltűnést a hírekben, sokkal jelentősebb, mint sokan gondolják. A Google jelezte, hogy fontos rangsorolási tényező, és nem csak holtverseny esetén.

Milyen Google oldalélmény-jelek jelennek meg a frissítésben?

Bár a Page Experience technikailag egyetlen rangsorolási tényezőnek számít, a Google négy elsődleges oldalélmény-jelre bontja. Ezen jelek mindegyike hozzájárul a helyezéseket meghatározó Google oldalélmény-pontszámhoz.

Íme egy áttekintés mindegyikről!

1. Core Web Vitals

Az oldal betöltési sebessége régóta fontos tényező a Google rangsorolásában. Míg azonban korábban közvetett módon járult hozzá – a lassan betöltődő oldalak elriasztották a felhasználókat a látogatástól, ami alacsonyabb helyezéseket eredményezett –, a Page Experience frissítése az oldal sebességét közvetlen rangsorolási jellé tette.

Pontosabban, a Google az oldalsebességet a Core Web Vitals formájában veszi figyelembe, amely három fő elemből áll:

Largest contentful paint (LCP)

A Largest Contentful Paint (LCP) azt méri, hogy mennyi időbe telik az oldal legnagyobb tartalmi elemének betöltése. Tehát, ha egy oldal több bekezdésnyi szöveget, képet és videót tartalmaz – amelyek közül a legnagyobb a videó –, az LCP csak arra összpontosít, hogy mennyi ideig tart a videó betöltése.

A Google kijelentette, hogy törekednie kell arra, hogy az LCP értéke 2,5 másodperc vagy még kevesebb legyen.

First input delay (FID)

Az első bemeneti késleltetés (FID) az interaktivitásra összpontosít. Pontosabban azt méri, mennyi időbe telik, amíg egy oldal válaszol, ha a felhasználó rákattint valamire, miközben az még betöltés alatt áll.

Tegyük fel, hogy megnyitsz egy új oldalt, és betöltés közben rákattintasz egy gombra. Az az idő, ameddig az oldal feldolgozza ezt a műveletet, az adott oldal FID-je. A Google jelezte, hogy a legjobb, ha a FID értéke 100 ezredmásodperc vagy kevesebb.

Cumulative layout shift (CLS)

Végül a kumulatív elrendezéseltolás (CLS) azt vizsgálja, hogy mennyit ugrik az oldal betöltés közben. Lehet, hogy már találkoztál ezzel – miközben betölt egy oldalt, és éppen rá akarsz kattintani valamire, de hirtelen egy új elem töltődik be felette, és lejjebb tolja az oldalon.

Az ilyen szaggatott betöltési folyamat rendkívül frusztráló, ezért a Google természetesen meg akarja jutalmazni azokat a webhelyeket, amelyek elkerülik ezt a problémát. Minél kevesebb rángatózás történik az oldal betöltése közben, annál boldogabb lesz a Google, és annál magasabb lesz a helyezés.

2. Mobilbarátság

A mobilbarátság bizonyos mértékig már eddig is a Google rangsorának egyik fő tényezője volt. Ennek az az oka, hogy a Google mobil-első indexet használ, ami azt jelenti, hogy a weboldalakat mobilformátumuk alapján rangsorolja. Tehát egy mobil formátum nélküli webhely – vagy olyan, amelyet a felhasználók nem szívesen látogattak meg mobilon – nem kapna magas helyezést.

A Page Experience frissítésével azonban a mobilbarátság közvetlen rangsorolási tényezővé válik, így minden eddiginél fontosabb. A Google felismeri, hogy az emberek mobil eszközöket használnak az internetezésre, és jutalmazni akarja a mobilra optimalizált weboldalakat.

A mobilra való optimalizálás legjobb módja a reszponzív dizájn használata, amely átstrukturálja az oldal elemeit, hogy illeszkedjenek a képernyőhöz, ahol az megjelenik.

3. HTTPS

A Google oldalélmény jelek listáján a következő a HTTPS. A HTTPS egy protokoll, amelyet a weboldaladon használhatsz annak biztonságosabbá tételére. Sok weblap alapvető HTTP-protokollt használ, de mivel nincs garancia arra, hogy ezek a weboldalak biztonságosak, a Google nem fogja őket rangsorolni.

Amikor azonban a Google látja, hogy egy weboldal HTTPS-t használ, felismeri, hogy ez jobb Google-élményt jelent a weblapon. Mint ilyen, jutalmazza ezeket a weboldalakat azzal, hogy előrébb helyezi őket a keresési eredmények között.

https

4. Nincsenek tolakodó közbeiktatott hirdetések

Végül a Google kiértékeli és rangsorolja a weboldalakat a tolakodó közbeiktatott hirdetések jelenléte alapján. A tolakodó közbeiktatott hirdetések olyan oldalelemek, amelyek megakadályozzák, hogy a felhasználók hozzáférjenek az oldal más részeihez. Ez általában olyan dolgokra vonatkozik, mint például az oldal tartalmát elfedő előugró ablakok.

Pontosabban, a Google vitatja a közbeiktatott hirdetéseket, amelyek arra kényszerítik a felhasználókat, hogy lássanak egy hirdetést, mielőtt megnéznék aexpe tartalmat. Ha weboldaladon felugró ablak jelenik meg, amikor a felhasználók elkezdik elhagyni az oldalt, az nem ronthatja a rangsorolásodat. Csak ne támadd meg a felhasználókat felugró ablakokkal, mielőtt még megtekinthetnék a tartalmat.

Mit jelent a Google oldalélmény frissítés a vállalkozásod számára?

Most, hogy a frissítésben szereplő összes Google oldalélmény jelet tisztáztuk, itt az ideje, hogy egy utolsó kérdés megválaszolásával fejezzük be az elméleti dolgokat: Mit jelent a Google oldalélmény frissítése a céged számára?

Röviden, ez azt jelenti, hogy el kell töltened egy kis időt a fenti elemek integrálásával a keresőoptimalizálásba. Egy jó SEO-kampánynak már az összes ilyen dolgot meg kell valósítania, de ha weboldalad valamelyik területen alulmarad, feltétlenül optimalizáld újra. Pontosabban:

  • Csökkentsd az átirányítások számát (növeled vele az oldal sebességét)
  • Gyorsítótárazd az oldalakat (növeled vele az oldal sebességét)
  • Használj mobilbarát dizájnt
  • Használj HTTPS protokolt
  • Kerüld a tolakodó hirdetéseket

Ha követed a fenti lépések mindegyikét, akkor nem okozhat problémát az oldalak rangsorolása az új Google oldalélmény frissítés miatt.

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!