Rossz szokások, amiket kerülj el szabadúszóként

Az önálló munka kifizetődő élmény lehet. Az a szabadság, hogy bárhol felállíthatod a boltodat, ahol csak akarod, az egyik fő oka annak, hogy sok weblapkészítő a szabadúszó életet választja. Egyszerűen nem szerezheted meg ugyanazt a tapasztalatot, ha valaki másnak dolgozol.

rossz szokások

Ez az életmód azonban negatívumokat is eredményezhet. Jó érzés, hogy nem kell egy főnöknek egész nap a vállad felett őrködnie. Ez a szabadság azonban problémás is lehet. Ha nem vigyázol, kialakulhatnak rossz szokások, amelyek mind személyesen, mind szakmailag árthatnak neked.

Mint a legtöbb rossz szokás, ezek is lassan kezdődnek. Ellenőrizetlenül hagyva, képesek pusztítást végezni. Nézzük meg, mi romolhat el, és hogyan lehet kijavítani.

Rossz szokás, ha nem reagálsz az ügyfelekre

A kommunikáció hiánya az egyik legönpusztítóbb dolog, amit egy szabadúszó tervező tehet. Gyakran találkozhatunk ilyen esetekkel. Az ügyfelek belefáradnak abba, hogy megpróbálnak választ kapni a tervezőjüktől, és továbbállnak valaki máshoz.

Bevallom, hogy időnként hagytam, hogy egy-egy e-mail kicsússzon a kezeim közül. Voltak sűrű napok, amikor vissza akartam írni valakinek, de… elfelejtettem. Mindenkivel megesik ez egyszer, de ügyelni kell, nehogy rossz szokás legyen.

Különösen akkor válhat mindez óriási problémává, ha az ügyfeleket folyamatosan várakoztatod. Ez a viselkedés akadályozza őket abban, hogy üzletet kössenek.

A megoldás: Minden nap szánj időt arra, hogy válaszolj az ügyfelek üzeneteire. Eleinte egy kis fegyelmet igényelhet. De végül jó szokást fog kialakítani.

A finom részletek elhagyása az időmegtakarítás érdekében

Vannak időszakok, amikor hihetetlenül elfoglaltnak érzed magad. Olyan napok, amikor órákig ülsz az íróasztalodnál anélkül, hogy kinyújtóztatnád a lábad. És ha az a típus vagy, aki ilyenkor nagyon stresszes lesz (mint én), előfordulhat, hogy elkezdesz megfeledkezni a munkád apró részleteiről. Tudod, azokat a dolgokat, amelyek biztosítják a minőséget és a funkcionalitást.

Ennek az a frusztráló része, hogy a végén még több munkát okozol magadnak, amikor valamilyen hiba feltárul. Még idegesítőbb, hogy néha ezek a hibák hónapokig nem derülnek ki (igen, velem is megtörtént már).

A javítás: Bármilyen nehéz is lehet, találj erőt ahhoz, hogy minden feladatra megfelelő időt szánj. Nagy a kísértés a kapkodásra, de tegyél meg minden tőled telhetőt a munka helyes elvégzése érdekében.

A pénzügyekkel való lépéstartás elmulasztása

A weblapkészítők nem könyvelők. De ha van egy vállalkozásod, akkor minden bejövő és kimenő fillért nyomon kell követned. Ellenkező esetben nagy bajban találhatod magad, amikor eljön az adózás ideje.

A pénzügyek azonban többről szólnak, mint a bevételek és kiadások nyomon követése. Az is fontos, hogy pontosan nyilvántartást vezess arról, hogy ki tartozik neked pénzzel. Elvégre nem kaphatsz fizetést, ha nem küldesz ki számlákat.

Ehhez nagy fegyelemre és egy kis időre van szükség, hogy megszokd. Nekem például az a rossz szokásom alakult ki, hogy a kifizetett számlákat nem jelöltem meg azonnal. Azt gondoltam, hogy egyszerűen csak emlékszem, mit és mikor tettem. Hosszú történet röviden: ez nem működött mindig jól.

A megoldás: Fejlessz ki egy folyamatot a pénzügyi nyilvántartások rögzítésére. Megvan a szabadságod, hogy ezt olyan módon tedd, ahogyan az Neked kényelmes. De ne halogasd a dolgokat későbbre. Lehet, hogy soha nem jön el a később.

Zavaró tényezőkkel veszed körül magad

A szabadúszás másik előnye, hogy személyre szabott munkakörnyezetet tudsz kialakítani. Bár jó dolog, ha a dolgok pontosan úgy vannak, ahogyan szeretnéd, legyél óvatos.

Könnyen beleeshetsz abba a csapdába, hogy munka közben melletted bömböl a tévé, vagy sporteseményt hallgatsz. Míg ez egyeseknek jó lehet, mások számára óriási figyelemelterelést jelenthet.

A mi szakmánk jó kis összpontosítást igényel. Bármi, ami ettől elvonja a figyelmet, káros lehet az elvégzett munka szempontjából.

A megoldás: Rendezd be a munkaterületedet úgy, hogy koncentrálni tudj. Legyen sok szórakozási lehetőség. Csak győződjön meg róla, hogy nem vonják el a figyelmedet.

Rossz szokás, ha azt hiszed, hogy nem vagy elég jó?

Oké, ez egy kicsit egzisztenciálisabb, mint a listán szereplő többi rossz szokás. De talán ugyanolyan fontos.

Tudjuk, hogy tehetséges weblapkészítőből nincs hiány. Néhányan közülük zseniális munkát végeznek. Ezt látva úgy érezheted, hogy nincs meg benned az, ami ahhoz kell, hogy nagy dolgokat érj el.

Ez a gondolkodás oda vezet, hogy nem vesződünk azzal, hogy mindig valami jobbra törekedjünk. Például láthatsz egy olyan projektet, ami érdekel téged. De nem licitálsz rá, mert úgy gondolod, hogy meghaladja a képességeid szintjét. De ahogy valószínűleg édesanyád is mondaná neked: ezzel a hozzáállással nem jutsz sehova.

A megoldás: Azt hiszem, minden tervező átesik egy kis imposztor-szindrómán. Ha ki akarsz törni a pánikból, csinálj valamit, amitől jól érzed magad. Tanulj meg egy új képességet, vagy kezdj bele egy szórakoztató mellékprojektbe. Egy kis önbizalomnövelés csodákra képes.

Tökéletesség nem szükséges

A szabadúszás során bármelyik fenti rossz szokás előfordulhat. De ez nem ok a pánikra. Mindannyian átmegyünk olyan időszakokon, amikor nem kezeljük a dolgokat ideálisan. A kulcs az, hogy ezeket az időszakokat tanulási tapasztalatként használjuk fel.

Mindig lesznek mélypontok és hullámvölgyek. De a legjobb weblapkészítők továbbra is azon dolgoznak, hogy minden nap egy kicsit jobbak legyenek. Végül is senki sem mondta, hogy a sikerhez vezető út lineáris.

 

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!