Webáruház karbantartási útmutató

Útmutató mihez? Jól olvastad! A Webáruház karbantartási útmutató, mint olyan létezik, és mindenki, aki az üzletével hosszú távon gondolkodik, már rendszeresen végez karbantartási tevékenységet.

Webáruház karbantartási útmutató

Akárcsak kedvenc járműved, a webáruházad is karbantartást igényel. Miért ne? Ez nem csak egy elképzelés, igaz? De különösen a webáruházak bonyolultsága és néha több GB-nyi adata miatt, a weboldal rendszeres karbantartása többé-kevésbé előre eldöntött dolog, szükségszerűség, ha így akarjuk címkézni.

Kivéve persze, ha el akarod veszíteni a látogatókat, és csak saját kedvedért üzletelsz. A legtöbbünk esetében azonban nem ez a helyzet.

Egy online üzletben nem csak termékeket vagy szolgáltatásokat értékesítesz; élményt adsz el. A webáruház egy olyan hely, ahol mindenki a nehezen megkeresett pénzével vesz részt; ezért a hibahatárok túl vékonyak. Tehát jó oka van annak, hogy a cégek és a legnépszerűbb márkák elkezdtek sokat költeni a webáruház karbantartási szolgáltatásokra.

A következő feladatok miatt szükséges egy webáruház karbantartási útmutató

Íme:

  • Domain név áttekintése
  • A weboldal fiókinformációinak áttekintése
  • A tartalom finomítása: Maradj kapcsolatban az aktuális trendekkel
  • Készíts biztonsági másolatot a webáruházadról
  • Ellenőrizd webáruházad betöltési sebességét
  • Tekintsd át a webáruházad dizájnját
  • Tekintsd át a webáruház SEO-t
  • Tekintsd át és módosítsd a meta tartalmakat
  • Rendszeresen figyeld a 404-es hibákat
  • Böngésző kompatibilitás tesztelése
  • Webáruházad biztonsága
  • Ellenőrizd és ellenőrizd újra az összes linket
  • Végezz A/B tesztelést a problémás oldalakon és a keresési eredményeken
  • Egyéb teendők

Nézzük a fenti pontokat részletesen.

1) Domain név áttekintése

Ez az egyik legnyilvánvalóbb, mégis leginkább figyelmen kívül hagyott dolog. Vásárolsz egy domain nevet, építesz egy weboldalt, szerzel ügyfeleket, minden rózsás és vidám; de elfelejted a legalapvetőbb lényeget – a domain nevet.

Hacsak nincs az automatikus megújítás bekapcsolva, amihez fel kellett töltened a bankkártya adataidat, akkor nyomon kell követned a domain érvényességének lejáratát.

Ha szerencséd van, időben figyelmeztetést is kapsz, de nem mindig. A domain neved a mindened, ha elveszik tőled, akkor elveszíted ügyfélkörödet, amelyre a cég épül.

2) A weboldal fiókinformációinak áttekintése

Emlékszel még a LinkedIn fiókod jelszavára? Te ezt jelenleg lényegtelennek tartod; egy nap azonban hasznos lehet, ha saját alkalmazottak felvételéről lesz szó.

Ezen kívül számos belépési adat van, amelyekre vigyáznod kell, ha nyitsz egy webáruházat. És a legfontosabb, hogy mindegyiknek a te irányításod alatt kell lennie; nem a webfejlesztődé, nem a marketingügynökségedé – csak a tied!

Előnyös és kényelmes lenne, ha egy helyen tartanád őket, nem pedig szétszórva. Tehát itt van néhány fontos dolog, amelyeket érdemes megjegyezni:

  • Weboldal domain név kezelés belépési adatai
  • Webtárhely belépési adatok.
  • Adminisztrátori hozzáférési információk.
  • FTP hozzáférési információk.
  • Harmadik féltől származó bővítmény-fiók hozzáférés, ha van ilyen.
  • Közösségi média profil belépési adatai.
  • Minden céges és alkalmazotti e-mail.
  • CRM-fiók adatai.

Ez az oka annak, hogy a Webáruház karbantartási útmutató élére kerül a fiókadatok áttekintése.

3) A tartalom finomítása: Maradj kapcsolatban az aktuális trendekkel

tartalom-szerkesztese

 

„Ne írj már mindenről. Nagyon sok márka hoz létre tartalmat, és megpróbál mindent lefedni, ahelyett, hogy az alapvető résre összpontosítana, amely mellett szakértőként pozícionálhatja magát. Senkit nem érdekel a különleges recepted… Találd meg a rést, és keress még nagyobb rést.” – Joe Pulizzi.

A fentieket jól vésd a fejedbe. És itt nem csak magukról a „szavakról” beszélünk; a tartalom szöveget, képeket és videókat is jelent. Alapvetően minden tartalomnak tekinthető, amit a felhasználó láthat, olvashat vagy használhat.

Ez biztosítja, hogy a keresőoptimalizálásod mindig a helyén legyen, mivel az egyedi tartalom a keresők rangsorolásának egyik fő tényezője. Ezenkívül több felhasználóra is szükséged van, nem igaz? Érdemes frissnek, humorosnak és szórakoztatónak lenned.

Nem beszélhetsz egész évben a fekete péntekről és karácsonyi akciókról, ugye? Érted a lényeget! Ügyelj azonban arra, hogy ne vidd túlzásba ezt a lépést. Frissítsd tartalmaidat megfontoltan, azaz csak amikor szükség van rá, átlagosan 4-5 havonta.

4) Készíts biztonsági másolatot a webáruházadról

A Webáruház karbantartási útmutató negyedik lépése a biztonsági mentések fontosságát érinti.

Tudod, milyen érzés, amikor a merevlemez megsérül, és nem sikerült biztonsági másolatot készítened? Képzeld el ugyanezt egy weboldalon, amely adatcsomagokat tartalmaz, nemcsak termékekről vagy szolgáltatásokról, hanem felbecsülhetetlen értékű, az ügyfelekkel kapcsolatos adatokat is.

Minden eladás, átlagos kosárméret, felhasználói belépési adatok és még sok minden más – győződj meg róla, hogy mindenről van biztonsági másolatod.

5) Ellenőrizd webáruházad betöltési sebességét

Ez az egyik kulcsfontosságú paramétere a webáruházak karbantartásának. Miért? Mert közvetlenül befolyásolja az ügyfelek viselkedését. Egy weboldal, amelynek betöltése sok időbe telik, naponta elűzi az ügyfeleket. És senki sem akarja ezt a címkét, igaz?

Mivel a terhelési sebesség a paraméterek széles skálájától függ, mindig résen kell lenned. Például ellenőrizd a képek méretét a kezdőlapon vagy a landoló oldalon, ellenőrizd a feltöltött tartalom súlyát, kérd meg alkalmazottaidat, hogy ellenőrizzék a sebességet különböző eszközökön és böngészőkön stb.

6) Tekintsd át a webáruházad dizájnját

A dizájn olyan dolog, ami soha nem marad állandó, és nem is szabad annak maradnia. Az évszakok múlásával folyamatosan változik.

Emellett a webáruházad demográfiai adatai és a megcélzott közönség is folyamatosan változik. Például valamikor a jövőben egy másik korosztályt fogsz kiszolgálni, és a városok elhelyezkedése is változhat.

Ez megváltoztatja a módját, ahogyan meg akarod mutatni magad a világ előtt. Ezért folyamatosan felül kell vizsgálnod webáruházad dizájnját. Segíthet ebben egy új szempár; fogadj el minél többféle véleményt.

Változtass dizájnodon, ha azt szeretnéd, hogy weboldalad összhangban maradjon a nemzetközi webtervezési trendekkel, hogy a látogatód jobban érezze magát, minél inkább elköteleződjön. Ha a közönség elégedett, akkor jó úton jársz.

Akár egy hiteles webáruház-tervező céggel is társulhatsz, ha nincs elegendő ötleted.

7) Tekintsd át a webáruház SEO-t

Mindig legyél naprakész weboldalad SEO állapotával. Nem számít, hogy házon belül végzed el, vagy egy professzionális SEO ügynökséggel szövetkeztél; a weboldal karbantartása ugyanolyan fontos. Nézz utána, milyen fontos a SEO minden webáruház számára.

Egy webáruház esetében a SEO a minden, kivéve, ha nagy befektetők támogatnak.

A SEO vagy keresőoptimalizálás az, ami organikus módon tereli az ügyfeleket a webáruházadba. Segít meghatározni weboldalad láthatóságát és online jelenlétét. Ne feledd azonban, hogy a SEO nem egynapos folyamat; ez egy lassú és folyamatos munka.

Azonban szükséges és rendkívül fontos. Ellenőrizd webáruházad általános SEO állapotát; tájékozódj a legfrissebb fejleményekről, fejtsd ki, mi hiányzik, és mi több, mint amit meg lehet tenni.

Ügyelj arra, hogy tartsd távol magad a black hat SEO gyakorlatoktól, amelyek előbb-utóbb komoly büntetést eredményeznek.

8) Tekintsd át és módosítsd a meta tartalmakat

Fontos dolgod, hogy folyamatosan ellenőrizd a meta címeket, a meta leírásokat, a címkéket és a kulcsszavakat. Ez az oldalon belüli SEO alapja, és rendszeresen frissíteni kell; bár nem túl gyakran.

Ügyelj arra, hogy ellenőrizd a kulcsszavak gyakoriságát, és győződj meg arról, hogy legyen túl magas. Lehetőleg ne használd minden oldalon a pontos kulcsszavakat; törekedj minél több szinoníma használatára.

Ne hagyd ki a meta információk kitöltését egyetlen aloldalon sem. De általános szabályként mindig tartsd szem előtt – soha ne halmozd a kulcsszavakat – hosszú távon nem hoz a SEO-d eredményt; sőt hátráltató büntetéseket is okozhatsz vele.

A meta tartalmak kitöltése magában foglalja az ALT címkék hozzáadását is minden új feltöltött képhez. Az ALT címkék alapvetően arra szolgálnak, hogy közöld a Google-lal, hogy weboldaladnak látszólag üres helyei valóban tele vannak képekkel, és az ALT címkéken keresztül tájékoztatod a keresőt az ott lévő képekről, mivel a robotok nem tudják elolvasni azokat.

9) Rendszeresen figyeld a 404-es hibákat

Egy webáruház esetében 404-es hiba kimutatása szinte végzetes. (Az oldal nem található)

Emiatt a Google néhány napon belül visszaminősíti webáruházad, és javíthatatlanul megbünteti. Ez nem csak rontja hírneved a keresőmotorok szemében, de értékes ügyfeleket is elűzöl vele.

Nagyon rossz benyomást kelt, ha a felhasználó egy nem működő hivatkozásra vagy egy tört linkre érkezik, ahogy ők nevezik. Ezért a 404-es hibákat azonnal ki kell javítani, és sürgősen kezelni kell őket, ezért a webáruház karbantartása életbevágóan fontos.

10) Böngésző kompatibilitás tesztelése

Nem mindenki használja a Google Chrome-ot vagy a Safarit. Több (4-5) böngésző is jelen van a piacon, amelyek többé-kevésbé mindent lefednek; azonban mindenre fel kell készülnöd, ha sikeres webáruházat szeretnél üzemeltetni.

A böngésző kompatibilitás tesztelése alatt azt értjük, hogy rendszeresen ellenőrizned kell a teljes weboldalad különböző böngészőkben, hogy milyen gyorsan töltődik be. Ha minden funkció kifogástalan, a tartalom is úgy jelenik-e meg, ahogyan szeretnéd, hogy az ügyfélnek rá kell nagyítania bizonyos helyekre vagy sem, és így tovább.

Alapvetően a webáruházadnak úgy kell kinéznie, mint egy alkalmazásnak, ha mobiltelefonon vagy táblagépen megnyitod a böngésződben.

11) Webáruházad biztonsága

A weboldalak biztonsága büszkén áll minden webáruház karbantartási útmutató élén. Ne feledd azonban, hogy weboldalad nem csak rólad szól; az ügyfeleidről van szó.

Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:

  • Ügyfeleid biztonságban érzik magukat, ha tőled vásárolnak?
  • Vannak olyan részletek, amelyekre a legmagasabb szintű biztonság vonatkozik?
  • Az adminisztrátori belépési adataid biztonságban vannak, és zárolva vannak?

Használj hiteles szkennelő eszközöket, és ellenőrizd, hogy weboldaladon nem található-e biztonsági csapda. Mindig kérj részletes biztonsági jelentést, ne csak a weboldaladról, hanem a szerveredről is.

Megfontoltan végezz háttér-ellenőrzést, és ne félj kérdéseket feltenni, ha valakivel partnerséged van. Mivel az online üzletedbe rengeteg pénzt fektetteél, gondolom nem szeretnéd, ha valaki olyasmivel vezetne meg, amit az online üzleti jelleg miatt nem érdemelsz meg.

Teszteld webáruházad SQL injekció, XSS, rosszindulatú programok és hasonló egyéb hiányosságok szempontjából.

12) Ellenőrizd és ellenőrizd újra az összes linket

Ez alapvetően egyszerű – ellenőrizd és ellenőrizd újra, hogy minden weboldal-hivatkozás működjön. A belső linkelés jelentős rangsorolási tényező a keresőoptimalizálás szempontjából.

Ezért győződj meg arról, hogy minden kimenő hivatkozásnak működő célállomása van. A „baráti” weboldalakat is ellenőrizned kell. Mert ha egy adott weblapra mutató kimenő hivatkozás nem működik, akkor azt azonnal el kell távolítanod a weblapodról.

Hasonlóképpen, minden bejövő linknek hiteles forrással és célállomással kell rendelkeznie. Javítsd ki a 404-es vagy 301-es hibákat, ha vannak.

13) Végezz A/B tesztelést a problémás oldalakon és a keresési eredményeken

A webáruházad számára elengedhetetlen, hogy kísérletezz a termékrács méretével és elrendezésével. Kutatások szerint a nagyobb képek növelik az eladásokat, érdemesebb használni őket. Mikor a látogatók a termékoldaladon tartózkodnak, alaposan meg akarják nézni a terméket.

A Baymard Institute kutatása kiemeli a termékképekkel kapcsolatban, hogy a weboldalon található összes termékképnek valós környezetben kell lennie, valósághű érzetet keltve, hogy az emberek érzékelhessék a termék méretét. Ezért rendszeresen tesztelj dolgokat a webáruházadban, hogy mi, hogyan befolyásolja weboldalad konverziós arányát.

Érdemes tesztelni és kijavítani a leggyakrabban elhagyott oldalakat. Ezekre az oldalakra összpontosítva a legjobb megtérülést érheti el befektetésed.

14) Egyéb teendők

  1. Ellenőrizd az összes weboldali űrlapod – folytasd az űrlapok tesztelését, hogy ellenőrizd, hogy a „bevitelre” kerülő adatok a kívánt, használható formátumban eljutnak-e el hozzád.
  2. Tekintsd át az összes céges kapcsolattartási adatot – győződj meg arról, hogy a weboldalon megjelenített, céggel kapcsolatos információk a lehető legfrissebbek. Tartalmazza a címet, elérhetőségeket, tereptárgyakat, díjakat, eredményeket.
  3. Nézd meg, hogy a tényleges felhasználók hogyan vélekednek webáruházadról – szerezz minél több vásárlói véleményt. Ezután végezz egy kis A/B tesztet a végén, hogy mi működik és mi nem. Folyamatosan frissítsd tetszés szerint, amikor csak szükséges.
  4. Ellenőrizd és tekintsd át a spam megjegyzéseket és véleményeket.
  5. Folyamatosan figyeld a webáruházadhoz tartozó Google Analytics és Google Webmester Eszközök jelentéseket.

Következtetés

Webáruházad úgy fog működni, mint egy jól olajozott gép, a fenti Webáruház karbantartási útmutató segítségével. Az nem számít, milyen nagy, vagy kicsi a webáruházad, a karbantartása elengedhetetlen ahhoz, hogy naprakész maradj a versenytársaid mellett.

 

Home >> Blog >> eCommerce >> The Ultimate Guide to eCommerce Website Maintenance

 

Szóljon hozzá!