Top 10 kérdés weboldalkészítő választásakor

Cikkünkben összeszedjük azokat a kérdéseket, amiket az üzleti ügyfelek leggyakrabban feltesznek egy weboldalkészítőnek. Természetesen én is várom az ilyen, vagy hasonló kérdéseket!

Top 10 kérdés

Mióta dolgozik a választott tartalomkezelővel (CMS)?

Ha például nagyon jól ismeri a PHP-t, a MySQL-t, a CSS-t és a HTML-t, akkor valószínűleg megengedhető, hogy kevésbé ismerje a kiválasztott tartalomkezelő rendszert.

Ha a fent említett webfejlesztői ismeretek már megvoltak, amikor az illető elkezdett dolgozni az általad választott tartalomkezelővel, akkor azt mondanám, hogy néhány hónap komoly munka valószínűleg a minimum – de inkább 6-9 hónap.

Másrészt, ha az illető nem rendelkezik a kiegészítő webes készségekkel, akkor érdemes olyasvalakit keresni, aki egy-két éves tapasztalattal rendelkezik a választott CMS-ben. (Tehát tedd fel mindkét kérdést – CMS-fejlesztés és általános webfejlesztés.)

Amint azt már korábban is állítottam, a tartalomkezelő kevésbé fontos, mint a személy kivitelezési képessége.

Hány weboldalt készített már a választott tartalomkezelővel?

Ez is trükkös kérdés, a fent említett okok miatt. Emellett egyes oldalak nagyobbak vagy kifinomultabbak, mint mások. Általánosságban azonban keressünk olyasvalakit, aki már jó néhány különböző oldalt készített – minimum 3-4-et. (Természetesen, ha (1) van egy *egyszerű* weboldalad, (2) találtál valakit, aki hajlandó „tanulni” az oldaladon, és (3) bízol benne – akkor azt mondom, hajrá!

Az üzleti világnak amúgy is több olyan emberre van szüksége, akik hajlandóak kezdő fejlesztőkkel dolgozni. És valószínűleg egy kis árengedményt is kapsz. De ha komolyabb weboldalról van szó, akkor azt javasolnám, hogy egy tapasztaltabb emberrel dolgoztass.

Mennyire jó a weboldal sablonok testreszabásában?

Néhány pont itt… Elgondolkodtató, pedig fontos kérdés. Először is, tudd, hogy nem számít, kit választasz, minél jobban eltérsz egy adott tervezési sablontól, annál több időbe fog telni a fejlesztőnek, hogy életre keltse a vágyaidat.

Ez nem a testreszabások ellen szól (mivel én nagy híve vagyok ezeknek). De a sablonok testreszabása némi szakértelmet igényel, és (IMHO) ezt tényleg „jól” kell csinálni a különböző technikai dolgok szempontjából. Tehát minél inkább testre akarsz szabni egy sablont, annál inkább azt javaslom, hogy keress valakit, aki jelentős tapasztalattal rendelkezik ezen a területen.

Milyen képességekkel rendelkezik a szerverkörnyezet tekintetében?

Szerencsére ez nem túl gyakran fordul elő a WordPress vagy a Joomla telepítéseknél – különösen, ha abban a szerencsében van részed, hogy egy olyan szerveren dolgozol, amelyet egy nagyobb CMS weboldalakra specializálódott cég üzemeltet.

DE… a nagyobb CMS-ekben járatlanok gyakran elkövetik azt a hibát, hogy a tárhelyet árucikknek tekintik, és így olyan szervereken kötnek ki, amelyek nem CMS-barátok.

Ez gyakran jelentős időveszteséget jelent (mind a Te, mind a fejlesztő számára) olyan problémák megoldására, amelyeknek eleve nem kellene jelen lenniük. A Honlapdiszkontnál az ügyfél oldalakat saját szerver területen helyezzük el. Így nem csak ritkán futunk bele szerverproblémákba, de speciális eszközökkel is rendelkezünk a szervereinken a funkcionalitáshoz szükséges általános szerverbeállítások kezelésére.

Mennyire ismeri a PHP-t és a MySQL-t?

Ez nem mindenki számára kritikus, de ha egyszer elkezdi testre szabni a rendszert, fontos lesz. Az olyan nagy CMS-ek, mint a Joomla és a WordPress PHP nyelven íródtak, így ez a kirakós játék elengedhetetlen része. Ezek többféle adatforrásból (a MySQL a legelterjedtebb) futtathatók. Ha a fejlesztője megfelelő tapasztalattal rendelkezik e két területen (PHP és MySQL), a CMS bővítése és testreszabása jelentősen kevesebb időt vesz igénybe (ami valószínűleg jelentős megtakarítást jelent számodra).

weboldalkészítő

Milyen SEO szolgáltatásokat kínál a weboldalkészítő?

Bár a Joomla és a WordPress komoly SEO-beállításokkal rendelkezik, és jónéhány kiváló SEO-bővítménnyel bővíthető, a személyes SEO-tapasztalat igazán kifizetődő lehet egy vállalkozás számára. Nem mindenki akarja vagy kell, hogy megtalálják a szerves keresési listákon, de ez elég gyakori kérés – és nagyon sokat segít, ha a weboldalkészítő meg tudja ezt csinálni. Szemben azzal, hogy egy fejlesztő csinálja meg az oldalt, majd a SEO-t másnak adja ki.

Cégemnél időről időre kapunk olyan felkéréseket, hogy a SEO legjobb gyakorlatait utólagosan illesszük be a mások által létrehozott oldalakba, és találkozunk olyan helyzetekkel, amelyekben az oldalt sokkal jobban is fel lehetett volna állítani, ha az eredeti webfejlesztő cégnek a technikai képességek mellett marketing/SEO ismeretei is vannak.

Milyen marketing háttérrel rendelkezik?

Ez a kérdés kapcsolódik az előző ponthoz, de túlmutat a SEO-n és kiterjed a (tágabb értelemben vett) internetes marketing és (ismét tágabb értelemben vett) hagyományos marketing területére. Az egyik kirívó példa, amit rendszeresen látok, amikor weboldalak saját videókat hosztolnak. Szerintem ez (szinte mindig) tragikusan elszalasztott SEO-lehetőség, mert ha a honlapkészítő a Youtube-ra tenné fel őket, majd beágyazná őket, akkor a Youtube-ról visszalinkelhetne az oldalára, ott leírást és kulcsszavakat adhatna hozzá, és egyéb hasonló előnyöket élvezhetne. (A sávszélesség egy másik ok arra, hogy a webhelyen kívül hosztold őket. Miért feszegetnéd a saját sávszélességed határait, ha hagyhatod, hogy a Youtube ingyen viselje ezt a terhet?)

Mennyire jól ismeri a weboldalkészítő a CSS-t?

Ez hatalmas kérdés. Egy fejlesztő számára a CSS elsajátítása (vagy legalábbis a majdnem elsajátítása) olyan, mintha egy egész sor további eszközzel rendelkezne egy weboldal testreszabásához. Ráadásul lehetővé teszi, hogy valóban a saját ízlésedre szabd a sablonokat, ahelyett, hogy csak 100%-ban elfogadnád, amit egy adott sablon kínál.

A tartalmi oldalon ez tisztább HTML-kódot jelent – a jelenlegi szabványok szerint stilizálva, ahelyett, hogy egy csomó inline spagetti kódot tartalmazna (ami vitathatatlanul rosszabb a SEO szempontjából). Szerencsére a CSS az egész internetre kiterjedő készség – nem csak a Joomla vagy a WordPress sajátja. Így sok weboldalkészítő már nagyon jól ismeri.

Röviden, a CSS az egyik alapvető eszköz a weboldal készítésében, amely lehetővé teszi a weboldalkészítők számára, hogy testreszabják és formázzák a weboldalak kinézetét és viselkedését. Azok a weboldalkészítők, akik nem ismerik a CSS-t, korlátozottak lehetnek a lehetőségeikben, és nehezebben tudnak magas minőségű weboldalakat létrehozni.

Mi a weboldal készítés menete?

Erre minden fejlesztőnek megvan a saját válasza (vagy esetleg NINCS válasza). De azt hiszem, érdemes megkérdezni, mert így megtapasztalhatod a folyamatot.

Milyen kiegészítő készségeket hoz a projektbe a weboldalkészítő?

SEO, marketing, szövegírás, szerkesztés, kommunikáció, PR, grafikai tervezés / Photoshop, Illustrator, Adobe Creative Suite cuccok, kódolás, videókészítés, Javascript… A lista végtelennek tűnik, de ezt is érdemes megkérdezni.

BÓNUSZKÉRDÉS – Biztonság: 

Napjainkban, amikor a hackerek és a hackertörténetek a címlapokon szerepelnek, a biztonság folyamatos aggodalomra ad okot. Kérdezd meg leendő fejlesztődet a biztonsági tervekről. Használ-e például szoftveres tűzfalat? Javítottak már meg feltört webhelyeket? Tisztában vannak-e a legjobb kódolási gyakorlatokkal az SQL-injekciós támadások megelőzése érdekében? Milyen biztonsági mentési terveik és ajánlásaik vannak? Mindezek egyre inkább létfontosságúak.

Záró megjegyzés: Az „árral” nem foglalkoztam a fent ajánlott kérdések egyikében sem, mivel erről már korábban is írtam, és ez egy kissé összetett kérdés.

Általánosságban elmondható, hogy azt kapod, amiért fizetsz. Ez ugyanúgy igaz a világhálón, mint bárhol máshol. Azt tanácsolnám, hogy ne riadj el a látszólag magas áraktól. Bár biztosan vannak túlárazott fejlesztők, az is igaz (általában), hogy egy 16.000 Ft/órás fejlesztő valószínűleg mélyebb képességekkel rendelkezik és valószínűleg sokkal hatékonyabb, mint egy 5.000 Ft/órás.

 

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!