Kell-e weboldal a közösségi média korában?

A Facebook kezdeti időszakában emlékszem, hogy volt néhány szakmai beszélgetésem olyan emberekkel, akik azon tűnődtek, hogy egy nap talán a weboldalak helyettesítésére a közösségi média szolgálhat. A Facebook-oldalak ugyanis lehetővé tették a különböző méretű szervezetek számára, hogy könnyen kapcsolatba lépjenek közönségükkel.

Közösségi média

Az érvelésnek bizonyos szinten volt értelme. A Facebook-oldalak ingyenesek voltak – a weboldalak nem annyira. Miért fizetnénk egy potenciálisan összetett marketing eszközért, ha van egy egyszerű, költségmentes lehetőség? Ez különösen jó útnak tűnt a kisvállalkozások számára.

De lépjünk előre napjainkba. Elon Musk Twitter-vásárlása (és az azt követő, címlapokra kerülő akciók) aggodalmat keltett a felhasználók körében. A tartalom moderálása háttérbe szorult a milliárdos elképzelése mögött, hogy milyennek kellene lennie a platformnak. Joggal merül fel a kérdés, hogy ez hogyan befolyásolja majd az emberek elérésének és a velük való kapcsolattartásnak a képességét.

Ezt szem előtt tartva jó alkalomnak tűnik, hogy megerősítsük a weboldalak fontos szerepét. Íme néhány ok, amiért még mindig a legjobb választásnak számítanak azok számára, akiknek üzenetet kell megosztaniuk.

A közösségi média nem a tartalmaid állandó otthona

A közösségi média még mindig remek lehetőséget kínál tartalmad népszerűsítésére. De a tartalmadnak nem a Facebookon vagy a Twitteren kell élnie. A közösségi posztoknak inkább a weboldaladra kell irányítaniuk az olvasókat.

Az exkluzív tartalmak elhelyezése a közösségi médiában kockázatos. A platformok tulajdonjogának vagy politikájának változása negatívan befolyásolhatja azt, amit felépítettél. És ha úgy döntesz, hogy elhagysz egy adott szolgáltatást, hogyan fogsz mindent magaddal vinni?

A weboldalak a tartalom tárolására szolgálnak. Az olyan tartalomkezelő rendszerek (CMS), mint a WordPress, pontosan ezt a feladatot látják el.

A hírek, blogbejegyzések és multimédiás anyagok bármikor hozzáadhatók, szerkeszthetők vagy eltávolíthatók. A legtöbb közösségi hálózat nem teszi egyszerűvé ezeket a folyamatokat. Egy adott tweet megtalálása, amelyet például nem sikerült könyvjelzővel ellátni, olyan, mintha virtuális tűt keresnénk a szénakazalban.

A legfontosabb, hogy a tartalom tulajdonjoga megmarad. Ez azt jelenti, hogy nem függ egy harmadik fél szolgáltató szeszélyeitől. És addig tarthatod meg, ameddig csak akarod.

A középpontban Te állsz

A felhasználók köztudottan rövid ideig tudnak figyelni. Ha ehhez hozzávesszük, hogy egy átlagos felhasználó idővonalán rengeteg poszt található, akkor a negatív hírek olvasásának (doomscrolling) a népszerűsége is megnő. Ez teszi a közösségi médiát nehezen befolyásolhatóvá. A leghűségesebb követőiden kívül mindenki nehezen fogja észrevenni az üzenetedet. 

Egy jól elkészített weboldal legalább az utóbbi két elemet kiveszi az egyenletből. A felhasználók figyelmének felkeltése még mindig kihívást jelent. De az algoritmusok által támogatott, a Facebookhoz hasonló oldalakhoz képest jó esélyed van.

Egy weboldal egyértelmű cselekvési lehetőséget biztosíthat a látogatók számára. Teret és időt ad nekik a tartalom felfedezésére. És referenciaként szolgál, amelyhez később könnyen hozzáférhetnek.

Nem korlátozza a karakterek száma, és nem kényszerülsz arra sem, hogy több ezer (vagy több százezer) másik poszttal versenyezz egy hírfolyamban. Egyetlen ragyogó pillanatra rád összpontosul a figyelem, nulla zavaró tényezővel.

Ez egy olyan lehetőség, amelyet a legtöbb közösségi médiaplatform nem tud nyújtani. Ráadásul a felhasználói élményt teljes mértékben te irányítod.

A weboldalak bárhol élhetnek

A cégek egy pillanat alatt jöhetnek és mehetnek. Mások egyszerűen kieshetnek a népszerűségből. Ez mind a közösségi média, mind a weboldalak szolgáltatóit érintheti.

A nagy különbség az, hogy egy weboldal lehetőségeket kínál. Még ha a barkácsolt weboldal-eszközöd tönkre is menne, akkor is újjáépítheted máshol. Egy nyílt forráskódú CMS pedig rugalmasságot biztosít ahhoz, hogy bárhol hosztolhass.

Ha az általad választott közösségi médiahálózat megszűnne, valószínűleg Te is hoppon maradnál. Az adataid vagy hozzáférhetők lennének, vagy nem. És egyébként is, mi hasznod lenne belőlük? Nem mintha importálhatnád a tweetjeidet a LinkedIn-be, és továbbléphetnél.

Ráadásul, ha nem vagy elégedett a jelenlegi oldaladdal, változtathatsz rajta. A tárhely, a CMS, a megjelenés, a tartalom és a mögöttes technológiák mind szabad préda. Ha elegendő költségvetéssel rendelkezel, gyakorlatilag minden rész az igényeidhez igazítható.

közösségi oldalak

Tartsd szem előtt a közösségi média és a weboldalak szerepét

Egy rövid történelmi pillanatra talán elmosódtak a határok a közösségi média és a weboldalak között. Egyesek az előbbiben látták a lehetőséget, hogy elsődleges üzenetküldő eszközzé váljanak. De ahogy a közösségi médiában növekedést és ellentmondást egyaránt tapasztalhatsz, a kettő közötti különbség egyértelművé vált.

Persze, sok webdesigner talán már a kezdetektől fogva megértette ezt a koncepciót. De az ügyfelek nem mindig vannak tisztában azzal, hogy mitől lesz egy weboldal szükséges és egyedi.

Lehet, hogy megingatta őket az az izgalom, hogy ott posztoljanak tartalmat, ahol a legtöbb „like-ot” és kommentet kapják. Így lehet, hogy nem gondoltak arra, mi történik, ha egy platform megszűnik vagy már nem vonzó lehetőség.

Ha segítesz az ügyfeleknek a marketing- és tartalomstratégiában, érdemes lehet ezt a beszélgetést lefolytatni. Segíts nekik megérteni, hogy a közösségi média milyen szerepet játszhat a sikerükben. De tekintsd át a kapcsolódó korlátokat és kockázatokat is.

Ezzel szemben a weboldaladnak a tartalom motorjaként való felhasználása előnyökkel jár. Ez egy olyan megoldás, amely kiállja az idő próbáját – függetlenül attól, hogy mi történik a közösségi médiában.

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!