Mit jelent a keresőoptimalizálás?

Frissítve: 2023. 07.21

Mi is a keresőoptimalizálás? Ha egy kis- vagy közepes vállalkozás tulajdonosa vagy irányítója vagy, akkor a marketingnek kell lenni az egyik legfontosabb dolognak a munkádban. Weboldalad látogatottságának növelése és vele az értékesítés növekedésének egyetlen megbízható módja a potenciális ügyfelek számára történő értékesítés.

keresőoptimalizálás

Az egyik legjobb marketing stratégia, amit vállalkozásod növekedéséhez alkalmaznod kell, az a keresőoptimalizálás (SEO).

Ha elkezdted már tanulgatni a vállalkozásod digitális marketingjét, akkor valószínűleg hallottad, hogy a keresőoptimalizálás kifejezést igen gyakran emlegetik. De elképzelhető, hogy mindeddig nem sikerült megfelelő képet alkotnod arról, hogy pontosan mit jelent.

Mit jelent a keresőoptimalizálás?

A legjobb kezdés az, ha megbeszéljük, mi az a SEO.
A SEO a keresőoptimalizálást jelenti, ami a weboldal fejlesztésének folyamata, hogy a felhasználók és a keresőmotorok könnyebben megértsék azt.

A SEO egyben egy digitális marketing stratégia, amelynek középpontjában az áll, hogy weboldalad tartalma megjelenjen a Google keresési eredményei között. Havonta több mint egymilliárd ember használja a Google-t, ezért a kereső-óriás hatalmas potenciállal rendelkező ügyfeleket kínál, amelyekből meríthetsz. A SEO ötlete az, hogy a marketinged a többiek elé állítsd.

Ez egy univerzális marketing stratégia, amely az internetes marketing egészének alapkövét képezi. Minden iparág bármely vállalkozásának előnyös lehet, és a kiemelkedő megtérülési potenciálhoz csak minimális pénzügyi befektetés szükséges.

Az egyetlen üzlettel működő kisvállalkozásoktól kezdve a sok telephelyes multinacionális vállalatokig mindenki profitálhat a SEO-ból.

A Google algoritmusai azonban nem egyszerűen csak kilistázzák az eredményeket, hanem rangsorolják is azokat. Ha valaki rákeres valamire, a Google megítéli, hogy mely eredmények a legrelevánsabbak, és rangsorolja őket az első oldalon. Egy oldal minél magasabban helyezkedik el az eredményekben, valószínűleg annál relevánsabb a keresésre.

Google találati lista

Ahogy azt a saját tapasztalataid alapján valószínűleg te is tudod, kevés ember veszi a fáradságot, hogy megnézze az első oldalon túlmutató eredményeket – az emberek 95% -a kizárólag az első oldalon marad. Ez azt jelenti, hogy az adott keresés első néhány találatában kell szerepelned, hogy leendő ügyfeleid megtalálhassanak a Google-on.

A SEO célja tehát, hogy rangsorolja a webtartalmad a releváns Google keresési eredmények között, hogy a látogatók megtalálják és meglátogassák a weboldalad. Általa a weboldaladra kerülve potenciális ügyfelekké váljanak vagy legalább feliratkozzanak.

Hogyan működik a keresőoptimalizálás?

A SEO magyarázatának folytatásaként megnézzük, hogyan működik a SEO. Vagyis mi történik pontosan akkor, amikor egy SEO kampányt végzel?

A rövid válasz, a SEO úgy működik, hogy optimalizálod weboldalad tartalmát, hogy az kielégítse a Google rangsorolási algoritmusait.

Korábban volt róla szó, hogy a Google relevancia alapján rangsorolja a keresési eredményeket, de valójában a helyzet ennél sokkal bonyolultabb. A Google különféle tényezőket vesz figyelembe a tartalom rangsorolásakor, azokat a tényezőket, amelyekre keresési és értékelési algoritmusait tervezték.

Vannak tényezők amik a tartalomra vonatkoznak, míg mások inkább technikai jellegűek.

httpsA feladatod a webtartalom optimalizálása a lehető legtöbb ilyen rangsorolási tényező szempontjából. Például a Google egyik fontos rangsoroló tényezője a HTTPS (titkosított) protokoll használata. A HTTPS-t használó webhelyek biztonságosabbak a felhasználók számára, ezért a Google őket magasabbra rangsorolja. Ha magasabb rangot szeretnél elérni a találatok között, akkor hozzá kell adnod a weboldaladhoz a HTTPS-t.

Minden optimalizált rangsorolási tényező esetében a rangsorolásod emelkedni fog. Ha valamelyik oldalad jobban kielégíti a Google algoritmusait, mint bármelyik másik oldal egy adott keresésnél, akkor az első helyen fog megjelenni, és valószínűleg a legnagyobb forgalmat az fogja bonyolítani.

Weboldalad optimalizálásakor elősegíted, hogy lapod megjelenjen a kereső találati oldalain a tevékenységedhez kapcsolódó kulcsszavakra.

Tehát, ha futócipőket értékesítesz online, akkor olyan kulcsszavakat használhatsz a weboldaladon, mint a „futócipő online vásárlása” és szolgálj hasznos információkkal arról, hogyan vagy mit vásároljon a látogató. Aztán amikor valaki keres egy adott kulcsszóra egy keresőben, jó eséllyel látni fogja, hogy weboldalad megjelenik az eredményekben.

Minél magasabb helyezést ér el weboldalad a keresési eredmények között, annál valószínűbb, hogy valaki rákattint.

A keresőoptimalizálás végső célja eljutni a vállalkozásodhoz kapcsolódó kulcsszavak keresési eredményeinek első helyére.

A kulcsszavak azért fontosak, mert tükrözik az ügyfelek szándékát a keresőmotor felhasználója nevében. Talán csak egyetlen oka van annak, hogy valaki a „futócipő online vásárlása” kifejezésre keresne a Google-n keresztül – ez pedig a futócipő vásárlása.

Ezt a mentalitást használva különféle kulcsszavak széles körét célozhatod meg, ha olyan oldalakat írsz, amelyek részletes információkkal szolgálnak, amelyek újat tanítanak a webhely látogatóinak. Ez az információ segít abban, hogy jobban megértsék a tevékenységed, és vállalkozásodat is megbízható, releváns információ forrássá teszi.

Ezáltal bizalmat építesz a látogatók iránt, és ők is sokkal kényelmesebbnek érezhetik magukat a fizető ügyfelekké válás során.

Most, hogy kitértünk a SEO működésére, nézzük meg az előnyöket.

Miért hasznos a SEO?

A SEO legnagyobb előnye a hihetetlen gazdagság és a marasztaló erő.

Google keresőCsak a Google évente milliárdos nagyságrendű keresést szolgál ki. Ez a szám olyan magas, hogy lehetetlen, hogy ne legyen közte olyan keresés, amire a Te vállalkozásod a megfelelő.

Ha megjelensz te is ezekben a keresésekben, weboldalad a saját hirdetési ügynökévé válik. Passzívan szerezhetsz új látogatókat a weboldaladra, és ha már a weboldalon vannak, fizető ügyfelekké alakíthatja őket. Ehhez csak know-how, beállítás és némi karbantartás szükséges.

A SEO módszerek alkalmazásával javíthatod weboldalad helyezését a keresőmotorok találati listájában. Minél magasabb helyen szerepelsz, annál nagyobb az esélyed arra, hogy látogatók kattintsanak a weboldaladra.

Ha weboldalad jó helyen szerepel a keresőmotorok találati listájában, az növeli az emberekben a bizalmat. A magas helyezés azt sugallja, hogy weboldalad tartalma releváns és megbízható.

Sok versenytársad is valószínűleg alkalmazza az SEO-t, így ha te is figyelsz erre, versenyképesebb maradhatsz a piacon.

A SEO segítségével növelheted weboldalad látogatottságát olyan emberek által, akik keresik az általad kínált termékeket vagy szolgáltatásokat. Az organikus keresésből érkező forgalom ingyenes, és hosszú távon is fenntartható.

Ha nem kapsz folyamatosan új látogatókat a weboldaladra, a SEO legalább egy módszer a márkanév népszerűsítésére. A keresőmotorok felhasználói rákattinthatnak valamelyik versenytársadra, de ha márkádat látják a keresések során, tudatod velük, hogy létezel. És még ezen a szinten is sikeresen marketingezed céged a tudatosság szempontjából.

A SEO szempontjából optimalizált weboldalak általában jobb felhasználói élményt nyújtanak, ami azt jelenti, hogy a látogatók könnyebben megtalálják, amit keresnek, és tovább maradnak az oldalon. Ez növeli az oldal konverziós arányát (pl. vásárlások, regisztrációk).

De a SEO egyik legjobb része az, hogy mennyire illeszkedik bele más internetes marketing stratégiákba.

Tökéletes kiegészítője a kattintásalapú hirdetéseknek (vagy a PPC-nek), és megbízható alapot jelent a jövőbeni stratégiákhoz, például a közösségi média marketingedhez, a tartalommarketinghez és a márkád kezeléséhez.

A legjobb esetben a SEO egy megfizethető, passzív módszer arra, hogy több bevételt szerezz cégednek. Legrosszabb esetben egy ingyenes hirdetőtábla a világ legnépszerűbb webhelyén.

A SEO csak egy része az online jelenlét építésének. Azonban fontos eleme a digitális marketing stratégiának, amelyet a közösségi média, az e-mail marketing, a tartalommarketing és más eszközökkel lehet kiegészíteni.

Még ha eleinte nem is jársz sikerrel a SEO-val, akkor is jóval előrébb tartasz, mint a hagyományos marketinggel.

  1. Hosszú távú eredmények: Az SEO munka hosszú távon is értéket teremthet. Ha egy keresőoptimalizált weboldalt rendszeresen karbantartasz és frissítesz, az előnyöket hosszú időn át élvezheted.
  2. Adatok és elemzések: Az SEO elemzési eszközök segítségével mélyebb betekintést nyerhetsz az online látogatóid viselkedésébe. Ezáltal jobban megértheted célközönségedet és javíthatsz stratégiádon.
  3. Költségmegtakarítás: Az organikus forgalom elérése általában olcsóbb, mint a fizetett hirdetésekkel való látogatottság növelése. Az SEO hosszú távon hatékonyabb lehet a költségek csökkentése szempontjából.
  4. Lokális keresések optimalizálása: Ha egy helyi üzletet üzemeltetsz, az SEO segíthet abban, hogy a helyi keresésekben magasabb helyen szerepelj, és így több helyi vásárlót vonzz.

Az SEO tehát nemcsak a weboldalad láthatóságának növelésében segít, hanem az üzleted hosszú távú növekedéséhez és sikeréhez is hozzájárul.

Hogyan hozhatod ki a legtöbbet a keresőoptimalizálásból?

Befejeztük a SEO alapvető áttekintését, de még mindig van mit tennünk a SEO magyarázatában. Valószínűleg neked is még mindig rengeteg kérdésed van – különösen arról, hogy miként lehet a SEO-t működtetni az üzleti életében. Ha tudod, hogyan működik a SEO, az még nem jelenti azt, hogy tudod használni is.

Mint fentebb említettük, a lényeg az, hogy minél több Google rangsorolási tényezőt kielégíts a weboldalaidon. De mik ezek a tényezők? Mire kell összpontosítanod az oldalaid optimalizálása során?

Az alábbi négy módon optimalizálhatod weblapod bármely oldalát, hogy jobb helyen jelenjen meg a keresési eredmények között.

1. Elégítsd ki a felhasználói keresési szándékot

A Google egyik legmagasabb rangú prioritása a keresés relevanciája. Ergo a legjobb rangsorolási tényező, amelyre optimalizálhatsz, a felhasználói keresési szándék – vagyis az ok, amiért a felhasználók egy adott kifejezésre keresnek.

Tegyük fel, hogy megpróbálsz egy blogbejegyzést rangsoroltatni a „hogyan lehet javítani egy grillt” keresési kifejezésre. Ha a blogbejegyzésed nem más, mint egy 1200 szavas hirdetés az új grilljeidhez, akkor valószínűleg nem fog egyezni a keresési szándékkal. Bármely felhasználó, aki megtalálja, azonnal elkattint, mivel nem hasznos számára.

Ha meg szeretnéd találni a felhasználói keresési szándékot egy adott kereséshez, nézd meg, jelenleg mi áll a rangsorban, és derítsd ki, hogy milyen keresési szándékot céloz meg. Ezután készíts olyan tartalmat, amely megfelel ennek a szándéknak.

2. Integrálj kulcsszavakat

A másik mód, ahogy jelezheted a Google-nek, hogy tartalmad releváns egy adott keresés szempontjából az a kulcsszavak megcélzása. A kulcsszavak azok a kifejezések, amiket az emberek beírnak a Google keresősávjába. Ha egy adott kulcsszót beépítesz a tartalmadba, segíthetsz az adott tartalomra történő rangsorolásban.

Vigyázz, hogy a tartalmad ne legyen „túl optimalizált”.

Ha a kulcsszót minden mondatba beleírod, akkor nem csak nem segítesz, hanem komolyan ártasz a rangsorban elért helyezésednek. Ehelyett csak néhányszor szerepeltess kulcsszavakat – a címben, a címsorokban és alkalmanként a törzsszövegben.

3. Gyakorold a mobilbarát tervezést

Tudtad, hogy az internetes forgalom több mint 50% -a mobil eszközökről zajlik? Ez azt jelenti, hogy ha weboldalad nem mobilbarát, akkor a lehetséges forgalmad több mint a felét elveszíted. Mobilon senki sem fog ragaszkodni egy rosszul formázott weboldalhoz.

Ezért olyan kritikus a mobilbarát tervezés megvalósítása – vagyis a weboldalad optimalizálása mobil és asztali eszközök számára egyaránt. Minden más mellett a Google az oldalakat a mobil verzióik alapján rangsorolja, így egy nem mobilbarát oldal egyáltalán nem fog rangsorolni!

4. Optimalizáld az oldal betöltési sebességét

Amikor a felhasználók meglátogatják a wedoldalad, arra számítanak, hogy az oldalak gyorsan betöltődnek. Pontosabban, a felhasználók 83% -a arra számít, hogy az oldalak legfeljebb három másodperc alatt töltődnek be. Ha egy oldal túl lassan töltődik be, akkor a legtöbb felhasználó megnyomja a „vissza” gombot, ezzel növelve a visszafordulási arányt.

Ha a Google észleli, hogy sok látogató fordul az oldaladról vissza, akkor azt feltételezi, hogy az oldal nem hasznos a felhasználók számára, és alacsonyabb besorolású lesz. Ahhoz, hogy a rangsor tetején maradhass, meg kell győződnöd arról, hogy az oldal betöltési sebessége gyors legyen.

Íme néhány módszer a gyorsításra:

  • weblapok gyorsítótárazása
  • Az átirányítások korlátozása
  • A kód csökkentése
  • Képek tömörítése

Ha ezeket a műveleteket elvégzed, az oldalaid gyorsabban betöltődnek, és a rangsorolásod emelkedni fog!

WEBOLDAL KÉSZÍTÉS GYORSAN

Akár jövő héten használatba veheted weboldalad!

Szóljon hozzá!